Rusët rikthejnë simbolet e Bashkimit Sovjetik në sport. Reagon ashpër ish-kryeministri i Finlandës Stubb

Finlanda luajti në turneun e hokejit – EHT të organizuar nga Rusia gjatë fundjavës. Të dielën radha ishte ndeshja ndaj vendasve, ku Luanët mposhtën Rusinë 3–2.

Shumë finlandezë fërkuan sytë ndërsa skuadra ruse hyri në fushën e akullt me bluza të zbukuruara me kombinimin e shkronjave CCCP, shkurtimi në gjuhën angleze për BRSS – Bashkimi i Republikave Socialiste Sovjetike

Rusia luajti edhe ndeshjet e tjera të saj të turneut me simbolin CCCP. Me turneun në shtëpi, skuadra ruse festoi 75 vjetorin e historisë së tij të filluar gjatë kohës kur Rusia njihej me emrin Bashkimi Sovjetik.

Alexander Stubb, ish-kryeministri i Finlandës dhe një atlet i fortë, nuk ishte i lumtur për atë që pa dhe shkroi për të në llogarinë e tij në Twitter.

– Jam i befasuar dhe i zhgënjyer që Rusia u lejua të vishte fanellat e CCCP në ndeshjen EHT kundër Finlandës. Ai kombinim letrash dhe administrata pas tij simbolizonte imperializmin autoritar që vrau miliona njerëz.

Stubb vazhdoi në postimin e radhës në Twitter se fitorja e finlandezëvenuk është aq e rëndësishme, por zgjedhja e fanellës së Rusisë është. Sipas Stubb, një gjest i tillë nuk duhet bërë në sport apo askund tjetër.

Nëse nuk e shihni përditësimin e Twitter më poshtë, mund ta kontrolloni këtu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: