Moti i keq godet mbarë Finlandën. Shi, borë dhe ngrica. Në veri duhen gomat e dimrit

Kushtet e drejtimit të automjeteve janë të këqija në pjesën më të madhe të vendit. Zona me reshje dhe borë gradualisht do të përhapet në të gjithë Finlandën.

Instituti Meteorologjik Finlandez paralajmëron kushtet e rrezikshme të drejtimit në Kainuu dhe pjesë të Laplandit.

– Kushtet e drejtimit bëhen shumë të këqija që nga mëngjesi për shkak të reshjeve të borës, paralajmëroi në faqen e internetit Institutit Meteorologjik Finlandez.

Një paralajmërim pak më i butë i kushteve potencialisht të rrezikshme të drejtimit i është dhënë pjesëve lindore dhe qendrore të vendit, si dhe pjesëve perëndimore të Ostrobothnia Veriore, Ostrobothnia Qendrore dhe pjesëve veriore të Laplandit.

Gjatë natës, dëbora ka rënë në Ostrobothnia dhe Ostrobothnia Jugore. Në mëngjes, reshjet e borës po mbërrijnë në Ostrobothnia Veriore dhe Lapland. Helena Laakso, një meteorologe në detyrë në Institutin Meteorologjik Finlandez, vlerëson se mund të bjerë 5-15 centimetra.

Departamenti i Emergjencave në Lapland kujton drejtuesit e automjeteve se ështe koha për të vënë gomat e dimrit.

Ka pasur disa përplasje të vogla të makinave me pritat anësore të rrugëve në zonën Oulu gjatë mëngjesit, thotë shefja e zjarrfikësve Vesa Ek nga Departamenti i Shpëtimit Oulu-Koillismaa.

Në orën tetë të mëngjesit ra borë në rajonet e Savo Veriore, Savo Jugore dhe Karelia Veriore.

Përveç borës, qarkullimi vështirëshet nga akulli i formuar në sipërfaqet e rrugës. Rreziku i një aksidenti është i madh.

Erëra të forta
Të mërkurën, një zonë e madhe me presion të ulët do të përhapet në Finlandë, duke sjellë shira të dendur dhe erëra të moderuara.

Tashmë natën midis të martës dhe të mërkurës, erdhën shira që filluan si borë në disa pjesë të vendit.

Herët në mëngjes të Mërkurën, erërat më të forta u matën para Hanko në bregun e Gjirit të Finlandës, ku shpejtësia e erës ishte 17.6 metra në sekondë. Erëra të forta u matën gjithashtu në Detin e Arkipelagut dhe bregun e Gjirit të Bothnia pranë Uusikaupunki dhe Vaasa.

Në brendësi të vendit leximet mesatare më të larta të erës u matën në Päijät-Häme, 10.5 metra në sekondë.

Era arrin një shpejtësi deri në 15 metra në sekondë, veçanërisht në pjesët jugore dhe qendrore të vendit, dhe po intensifikohet gjithashtu në Finlandën veriore.

Në jug dhe perëndim, shirat vijnë si ujë, në mes fillojnë si borë dhe kthehen në borë dhe ujë. Reshjet e shiut në të gjithë vendin janë 15 deri në 35 milimetra gjatë të mërkurës dhe të enjtes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: