fbpx

Ja shanset e Finlandës për të kaluar grupin, para ndeshjes me Rusinë

Fitorja 1-0 e Finlandës ndaj Danimarkës në ndeshjen e tyre hapëse të finales së Kampionatit Evropian të shtunën ka rritur pritshmëritë që ekipi të mund të kalojë në fazat e tjera eliminatore të turneut.

Sipas analistit të të dhënave Micah Blace McCurdy, Finlanda tani ka një probabilitet prej 74 për qind të avancimit nga faza e grupeve ndërsa faqja në internet e Analyst i vë shanset e Huuhkajat, ose Eagle-Owls në 71 përqind që do të zënë vendin e dytë në grup.

Dy skuadrat më të mira në secilin grup kualifikohen automatikisht në fazën tjetër, ndërsa katër ekipet më të mira të vendit të tretë, nga gjashtë grupet, gjithashtu avancojnë.

Kjo do të thotë që me tre pikë tashmë në renditje pas fitores ndaj Danimarkës në Kopenhagë, Finlanda mund të sigurojë një vend në raundin tjetër që këtë të mërkurë, kur do të udhëtojmë në Shën Petersburg për të luajtur kundër Rusisë.

Një fitore kundër Rusisë, e cila humbi ndeshjen e tyre të hapjes 3-0 ndaj Belgjikës, do të garantonte avancimin e Finlandës, por edhe një barazim mund të jetë i mjaftueshëm nëse ekipi i fortë dhe plot fantazi i belgëve fiton të tri ndeshjet në grup.

Probabiliteti i numrave
Nëse Finlanda përfundon në vendin e dytë, ata do të luajnë me ekipin e vendosur në vendin e dytë nga Grupi A, i cili përbëhet nga Italia, Turqia, Uellsi dhe Zvicra.

Sidoqoftë, nëse Danimarka mund Rusinë dhe Rusia mund Finlandën, situata do të bëhet më e komplikuar, veçanërisht nëse të tre ekipet gjithashtu humbasin nga Belgjika, pasi do të kishin secila nga tre pikë.

Cilat skuadra përparojnë atëherë do të vendoset nga performanca e tyre ballë për ballë kundër njëra-tjetrës. Nëse kjo nuk arrin të diferencojë kombet, renditja përfundimtare e grupit do të përcaktohet nga faktorë të tillë si diferenca e golave, numri i golave ​​të shënuar dhe madje edhe numri i kartonave të verdhë dhe kartonave të kuq që kanë marrë gjatë ndeshjeve.

Finlanda do të përballet me Rusinë të Mërkurën 16 Qershor në orën 16:00 me kohën Finlandeze. Loja do të transmetohet në Yle TV2 dhe gjithashtu transmetohet drejtpërdrejt në Yle Areena. Danimarka do të luajë kundër Belgjikës në Kopenhagë të enjten, në 18:00./YLE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: