Finlanda regjistron 195 raste të reja. Disa rajone lehtësojnë kufizimet

Instituti Finlandez për Shëndet dhe Mirëqenie THL të premten raportoi 195 raste të reja të koronavirusit të konfirmuar nga laboratori, duke e çuar numrin e përgjithshëm të infeksioneve të Finlandës që nga fillimi i pandemisë në 86,808. Ndërkohë, një person ka humbur betejën me virusin. Covid ka marrë 914 jetë në Finlandë që nga fillimi i epidemisë pranverën e kaluar.

Autoritetet rajonale po lehtësojnë kufizimet në mbledhjet në disa pjesë të vendit. Mbledhjet publike me deri në 50 persona mund të fillojnë që nga e hëna në rrethet spitalore të Lapland, Savo Veriore, Karelia Veriore dhe Savo Jugore.

Rregullat aktuale në këto zona kanë lejuar takimet deri me 20 persona. Sidoqoftë, zyrtarët po u bëjnë thirrje njerëzve të festojnë 1 Majin afër shtëpisë dhe të shmangin grumbullimet në qendrat e qytetit.

Por jo gjithandej në Finlandë situata ështe e mirë. Shkalla e incidencës në rajonin e Finlandës Jugperëndimore u rrit në më të lartën në vend të Mërkurën, duke regjistruar një raportuar 106,4 për 100,000 banorë, duke tejkaluar rajonin e Uusimaa, ku ishte 106,3 për 100,000. Të enjten këto shifra ishin 101.7 për Finlandën Jugperëndimore dhe 100.5 për Uusimaa, sipas Institutit Finlandez për Shëndet dhe Mirëqenie (THL).

Leave a Reply

Your email address will not be published.