Finlanda dënon politikat e Rusisë

Ministri i Jashtëm finlandez Pekka Haavisto u takua me homologun e tij Sergei Lavrov të hënën në Shën Petersburg. Duke folur në emër të Finlandës dhe BE, Haavisto dënoi burgosjen e liderit të opozitës Alexei Navalny dhe dëbimin e diplomatëve të BE që morën pjesë në demonstratat pro-Navalny si vëzhgues.

Më 5 shkurt, Rusia dëboi tre diplomatë nga Suedia, Polonia dhe Gjermania për pretendimet e pjesëmarrjes në tubime të paautorizuara në Moskë dhe Shën Petersburg në 23 Janar. Dëbimet u kryen pa i thënë shefit të politikës së jashtme të BE Josep Borrell, i cili ishte në Moskë për një vizitë. Tri ditë më vonë, ato tre vende dëbuan diplomatët rusë si përgjigje.

Haavisto tha se marrëdhëniet midis BE dhe Rusisë janë në një situatë shumë të vështirë për momentin, duke shtuar se diplomatët kishin kryer punën e tyre normalisht brenda kufijve të Konventave të Vjenës.

Diplomatët evropianë i thanë Reuters një ditë më parë se BE kishte të ngjarë të vendoste ndalime udhëtimi dhe ngrirje asetesh mbi aleatët e Presidentit Vladimir Putin, ndoshta sa më shpejt këtë muaj.

Presidenti finlandez Sauli Niinistö vlerësoi trajtimin e Haavistos në konferencën për shtyp.

Në një tweet, Niinistö tha: “Ndërsa Lavrov ishte më i qetë se më parë, Haavisto solli gjithçka thelbësore – një performancë të mirë!”

Leave a Reply

Your email address will not be published.