fbpx

Finlanda, 343 raste të reja me Covid

343 infeksione të reja me koronavirus janë konfirmuar në Finlandë, sipas statistikave të fundit të lëshuara nga Instituti Finlandez për Shëndet dhe Mirëqenie (THL) të hënën. Që nga fillimi i pandemisë, gjithsej 50,662 infeksione Covid-19 janë konfirmuar në Finlandë. Në 24 orët e kaluara, shumica e rasteve të reja u gjetën në qytetet vijuese: 105 në Helsinki, 78 në Vantaa, 32 në Espoo dhe 17 në Vaasa.

Kryeministrja Sanna Marin të shtunën zbuloi se zyrtari qeveritar po përfundon aktualisht një projekt-ligj që do të paraqiste testimin e detyrueshëm të koronavirusit në kufijtë e Finlandës. “Êshtë vendosur të diskutohet në mbledhjen e qeverisë të premten e ardhshme”, tha ajo të shtunën nga Turku, për rrjetin publik YLE.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: