Dita e 6-të e luftës. Autokolona ruse 65 km e gjatë i afrohet Kievit. Pushtohet Kherson. Vriten 70 ushtarë ukrainas

9:30
Rusia ka kaluar nga 40% e forcave të saj brenda Ukrainës në rreth 75%, thotë një akademik ushtarak

9:26
Qendra e Kharkiv është goditur nga bombardimet ruse. Sulmi i mëngjesit dukej se synonte zyrat qeveritare në Sheshin e Lirisë në qendër të qytetit.

9.25
Bazuar në imazhet e reja nga kompania satelitore Maxar Technologies, karvani ushtarak rus që mbërriti në periferi të Kievit është edhe më i gjatë se sa ishte vlerësuar më parë. Fotot tregojnë se kolona është rreth 65 km e gjatë

09:22
Prokurori i ICC-së, Karim Khan, ka njoftuar nisjen e një hetimi për krime të mundshme lufte dhe krime kundër njerëzimit në Ukrainë.

8:50
Të gjithë vëzhguesit e OSBE-së largohen nga qyteti Donetsk i mbështetur nga separatistët

8:04
Trupat ruse kanë mbërritur në periferi të qytetit Kherson në jug të Ukrainës

7:38
Kina ka nisur evakuimin e qytetarëve të saj nga Ukraina

6:00

Vriten 70 ushtarë ukrainas në bazën ushtarake të Okhtyrka

4:51
Japonia i është bashkuar sanksioneve të reja perëndimore kundër Rusisë

2:12
Presidentët e tetë vendeve kanë treguar mbështetjen e tyre për kandidaturën e shpejtë të Ukrainës në BE

0:55
Ambasadori Ukraines: Rusia ka përdorur një bombë termobarike

28.2. 22:56
AP: “Rekrutët e rinj të rraskapitur” tani sundojnë Berdyansk, video të rezistencës lokale u përhapën

28.2. 22:32
ICC: Është e arsyeshme të supozohet se ka pasur krime lufte dhe krime kundër njerëzimit në Ukrainë që nga viti 2014

28.2. 22:08
BE-ja ka shtuar më shumë oligarkë rusë në listën e saj të sanksioneve

28.2. 21:43
Tetë vende të BE-së po i kërkojnë Ukrainës që të bëhet menjëherë një vend kandidat dhe të fillojë negociatat e pranimit në BE

28.2. 21:19
Ministria e Jashtme ruse: Ata që furnizojnë Ukrainën me armë vdekjeprurëse “mbajnë përgjegjësi” nëse përdoren gjatë armiqësive të Rusisë në Ukrainë

28.2. 18:37
Kaikkonen: Presidenti ka miratuar propozimin e qeverisë që Finlanda t’i dorëzojë ndihmën Ukrainës, e cila përfshin edhe ndihmën e armatosur

28.2. 18:36
Marin: “Lufta e nisur nga presidenti Putin nuk është vendim i rusëve të zakonshëm”

28.2. 18:27
Zelenskyi nënshkroi një kërkesë për anëtarësim në BE

28.2. 18:21
Negociatat mes Ukrainës dhe Rusisë kanë përfunduar. Asnjë rezultat konkret

28.2. 13:03
Kesko do të ndalojë blerjen e produkteve ruse dhe eksportimin e ushqimeve në Rusi

Leave a Reply

Your email address will not be published.