Dita e 39-të e luftës. Rusët lënë Kievin, bombardohet Odesa. Zbulohen varreza masive dhe pallate të minuara

10:00

Trupat ukrainase kanë rimarrë të gjithë rajonin e Kievit, por ata kanë zbuluar prova të përhapura të asaj që qeveria e Kievit thotë se janë krime lufte të kryera nga forcat ruse. Këtu përfshihen trupat e gjetur në rrugë, dëshmitë e vrasjeve të civilëve, varrezat masive dhe fëmijët e vrarë.

9:45

Një grua e intervistuar nga Guardian, Halyna Tovkach, thotë se burri i saj u vra nga rusët së bashku me dy fëmijët dhe nënën e tyre ndërsa ata po përpiqeshin të largoheshin nga luftimet në Bucha. Gjithashtu, mes civilëve të vrarë nga rusët dyshohet se ishte Olha Sukhenko, kryetarja e fshatit Motyzhin në lindje të Kievit, dhe e gjithë familja e saj.

8:30

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskiy dhe një numër autoritetesh të tjera kanë akuzuar trupat ruse se kanë lënë pas mina dhe eksplozivë të tjerë në tërheqjen e tyre në rajonin e Kievit. Në Irpin, ekuipazhet kanë gjetur 643 objekte shpërthyese.

8:00

Rusia është akuzuar në mënyrë specifike nga Prokurori i Përgjithshëm i Ukrainës për përdorimin e fëmijëve si “mburoja njerëzore” ndërsa rigrupon forcat e saj, pasi dolën dëshmitë e para nga qyteti i sapoçliruar i Bucha, në veriperëndim të Kievit. Trainerët e fëmijëve thuhet se ishin vendosur përpara tankeve në fshatin Novyi Bykiv, afër qytetit të rrethuar të Chernihiv, 100 milje në veri të Kievit.

7:15

Zelenskiy përsëriti paralajmërimin e tij se trupat ruse duan të kapin Donbasin dhe jugun e Ukrainës. Në fjalimin e tij të natës me video, presidenti ukrainas tha “ne jemi të vetëdijshëm se armiku ka rezerva për të rritur presionin në lindje”, por u ankua se aleatët perëndimorë nuk kishin dërguar mjaftueshëm sisteme antiraketë.

7:00

Një seri shpërthimesh u dëgjuan dhe tymi u pa në qytetin port jugor të Ukrainës, Odesa, në orët e para të së dielës, thanë dëshmitarët.

6:51

Negociatori i paqes i Ukrainës thuhet se ka thënë se Rusia “me gojë” pranon qëndrimin ukrainas për bisedimet e paqes, raportoi AFP, përveç çështjes së Krimesë. Moska gjithashtu kishte rënë dakord se një referendum mbi statusin neutral të Ukrainës “do të jetë e vetmja rrugëdalje nga kjo situatë”.

6:50

Turqia është vendi më i mundshëm për bisedimet e paqes midis Zelenskiy dhe Vladimir Putin, ka raportuar Interfax Ukraine.

6:00

Një kolonë e Kryqit të Kuq që shkon në Mariupol do të përpiqet përsëri të evakuojë civilët nga porti i rrethuar, pasi forcat ruse dukej se po rigrupoheshin për sulme të reja në juglindje. Një zëdhënës i Kryqit të Kuq tha: “Ekipi ynë është në lëvizje këtë mëngjes nga Zaporizhzhia në Mariupol. Nuk jam në gjendje të jap më shumë informacion në këtë fazë.”

5:30

Maksim Levin, një fotograf ukrainas, u gjet gjithashtu i vdekur pranë Kievit. Ministria e Mbrojtjes tha se Levin, puna e të cilit u shfaq në raportet e BBC dhe Reuters, ishte qëlluar dy herë nga ushtarët rusë.

5:22

Mbretëria e Bashkuar tha se autoritetet po punonin për të mbledhur prova të krimeve të luftës ruse. Liz Truss, sekretarja e jashtme e Britanisë, postoi në Twitter se po shikonte informacione të reja që dilnin nga rajoni i Kievit.

5:14

Shtetet baltike kanë ndalur të gjitha importet ruse të naftës dhe po inkurajojnë pjesën tjetër të Bashkimit Evropian që të ndjekë shembullin.

4:00

Inteligjenca ushtarake e Mbretërisë së Bashkuar thotë se Rusia ende nuk ka qenë në gjendje të shkatërrojë forcën ajrore dhe mbrojtjen ajrore të Ukrainës. Ky dështim ka “penguar seriozisht përpjekjet e tyre për të fituar kontroll të gjerë të ajrit, gjë që nga ana tjetër ka ndikuar ndjeshëm në aftësinë e tyre për të mbështetur përparimin e forcave të tyre tokësore në një numër frontesh”.

2:00

Papa Françesku i është afruar akoma më shumë për të kritikuar në mënyrë implicite Vladimir Putin lidhur me pushtimin e Ukrainës nga Rusia, duke thënë se një “fuqi” po nxiste konflikte për interesa nacionaliste.

Leave a Reply

Your email address will not be published.