Dita e 28-të e luftës. Rusia nuk e fiton kurrë një luftë bërthamore. NATO shton trupat në kufirin me Ukrainën

Extraordinary meeting of NATO Ministers of Defence with Finland, Georgia, Sweden, Ukraine and the European Union

20 minuta më parë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ka njoftuar se Aleanca e Mbrojtjes ka plane për të mbrojtur aleatët e saj në rast të ndonjë kërcënimi. Sipas tij, NATO nuk është palë në luftë, por po ndihmon Ukrainën në vetëmbrojtjen e saj legjitime.

18 minuta më parë

Stoltenberg gjithashtu komentoi para gazetarëve se përdorimi i armëve kimike nga Rusia në Ukrainë do të kishte pasoja të gjera. Sipas Stoltenberg, e njëjta gjë vlen edhe për armët bërthamore. Ai komentoi se Rusia duhet të kuptojë se nuk do të fitojë kurrë një luftë bërthamore.

25 minuta më parë

Sipas Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, udhëheqësit e NATO-s ranë dakord në samitin e së enjtes për të forcuar trupat në Evropën Lindore dhe për të vendosur katër njësi të reja luftarake në Bullgari, Hungari, Rumani dhe Sllovaki.

1 orë më parë

Media bjelloruse BelTA raporton se Bjellorusia u ka kërkuar diplomatëve ukrainas të largohen nga qyteti i Brest-it dhe planifikon të mbyllë një konsullatë në qytet. Autoriteti i sigurisë bjelloruse ka akuzuar diplomatët për spiunazh.

2 orë më parë

Zyrtari i lartë rus, Anatoly Tshubais jep dorëheqjen në shenjë proteste kundër luftës në Ukrainë

2 orë më parë

Shqetësimi për popullsinë e Chernihiv është shkëputur nga Kievi pasi pretendon se rusët kanë shkatërruar urën

3 orë më parë

Kremlini: Dërgimi i paqeruajtësve në Ukrainë do të ishte ‘i pamatur dhe jashtëzakonisht i rrezikshëm’

4 orë më parë

Ambasadori i Ukrainës në Britaninë e Madhe: Ne kemi nevojë për armë antitank me rreze të gjatë

4 orë më parë

Rusia kërcënohet të dëbohet nga G20. Kina krah Putinit

5 orë më parë

Polonia duket se do të dëbojë 45 diplomatë rusë që ata i akuzojnë për spiunazh

Leave a Reply

Your email address will not be published.