Dita e 16-të e luftës. Rusia po rrethon qytetet kryesore. SHBA ndërpret marrëdhëniet tregtare me Rusinë

9:00

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy tha se Rusia ishte një “shtet terrorist” në fjalimin e tij të fundit video. “Bota duhet ta dijë. Bota duhet ta pranojë këtë”, tha ai dhe akuzoi gjithashtu forcat ruse për sulmin e një autokolone me ndihma humanitare për qytetin e rrethuar të Mariupolit. Zelenskiy tha se askush nuk ishte evakuuar nga Mariupol të enjten, por pothuajse 40,000 njerëz ishin larguar të enjten nga pesë qytete të tjera.

8:00

Ministria ruse e mbrojtjes tha se do të hapë korridoret humanitare të premten për evakuimin e civilëve nga Kievi, Kharkiv, Sumy, Chernihiv dhe Mariupol. Ai akuzoi gjithashtu Ukrainën për përdorimin e personelit të shërbimit të sigurisë për të drejtuar kamionë me ndihma dhe për të spiunuar pozicionet ushtarake ruse.

7:00

Presidenti i SHBA Joe Biden do të njoftojë një tjetër rritje të presionit ekonomik të premten, kur ai bën thirrje për përfundimin e marrëdhënieve normale tregtare me Rusinë. Kjo masë do ta hedhë Rusinë në shkretëtirën ekonomike së bashku me Kubën dhe Korenë e Veriut dhe do të thellojë recesionin që FMN thotë se tashmë ka filluar të kafshojë.

6:00

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian “pranuan aspiratat evropiane” të Ukrainës dhe ranë dakord të mbështesin Ukrainën në “ndjekjen e rrugës së saj evropiane”. Pas një takimi në Versajë, një deklaratë gjithashtu bëri thirrje për një tërheqje të menjëhershme dhe të pakushtëzuar të forcave ruse dhe vlerësoi rezistencën e guximshme të Ukrainës.

5:00

Ka raporte kontradiktore për gjendjen e forcave ruse rreth Kievit. Sipas kompanisë amerikane Maxar Technologies, bazuar në fotografitë satelitore, një kolonë e madhe ushtarake ruse e parë për herë të fundit në veri-perëndim të Kievit është shpërndarë dhe ridisponuar. Por një zyrtar amerikan i mbrojtjes tha të enjten se forcat ruse janë lëvizur 5 km (ose rreth 3 milje) më afër kryeqytetit të Ukrainës, pavarësisht se ukrainasit po luftojnë “shumë, shumë mirë”.

4:00

Një raport i publikuar së fundmi nga Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar thotë se forcat ruse “po angazhojnë një numër të shtuar të forcave të tyre të dislokuara për të rrethuar qytetet kryesore” për shkak të rezistencës së fortë të Ukrainës.

3:00

Sirenat ajrore u dëgjuan në Lviv në orët e para të së premtes. Shpërthime u raportuan gjithashtu në Lutsk në Ukrainën veriperëndimore, pranë kufirit polak, si dhe në Dnipro, një bastion i madh në Ukrainën qendrore-lindore. Tre sulme ajrore në Dnipro vranë të paktën një person.

2:00

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të mblidhet të premten me kërkesë të Rusisë, thanë diplomatët, për të diskutuar pretendimet e Moskës për aktivitetet biologjike të SHBA-së në Ukrainë.

1:00

Bisedimet e nivelit të lartë midis Rusisë dhe Ukrainës – të parat e këtij lloji që kur Moska pushtoi fqinjin e saj dy javë më parë – përfunduan pa një armëpushim. Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, tha se nuk kishte pasur përparim drejt arritjes së një armëpushimi me homologun e tij rus, Sergei Lavrov.
Qindra mijëra njerëz në Mariupol përballen me një situatë humanitare “gjithnjë e më të rëndë dhe të dëshpëruar”, ka thënë Kryqi i Kuq Ndërkombëtar. Një udhëheqës delegacioni tha se njerëzit në Mariupol kishin “filluar të sulmonin njëri-tjetrin për ushqim” dhe shumë njerëz raportojnë se nuk kishin ushqim për fëmijët e tyre.

0:30

Publiku britanik do të jetë në gjendje të ofrojë strehim për refugjatët ukrainas, pasi qeveria shpalli një rrugë të re për në Mbretërinë e Bashkuar për ata që ikin nga pushtimi rus.

0:25
Boris Johnson ka shprehur frikën se Vladimir Putin mund të përdorë armë kimike në Ukrainë.

0:20
Ish-kancelari i Gjermanisë Gerhard Schröder thuhet se është takuar me presidentin rus, Vladimir Putin, në Moskë për bisedime mbi përfundimin e luftës në Ukrainë, raportoi Politico, duke cituar burime të njohura me këtë çështje.

0:00
Pronari i klubit të futbollit Chelsea, Roman Abramovich, është ndër shtatë oligarkët më të pasur dhe më me ndikim të Rusisë që janë goditur me sanksione nga Britania e Madhe, në një përpjekje për të ndëshkuar më tej aleatët e Vladimir Putin mbi pushtimin e Ukrainës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.