BE: Emigrantët në kufirin me Poloninë synojnë Gjermaninë dhe Finlandën

Revista gjermane Die Welt shkruan se Gjermania dhe Finlanda do të ishin destinacionet kryesore për emigrantët në kufirin Bjellorusi-Polak.

Të dhënat bazohen në një dokument sekret të marrë nga Komisioni Evropian.

Mijëra emigrantë, kryesisht nga Lindja e Mesme, janë bllokuar në kufirin polako-bjellorus. Polonia nuk do t’i lejojë ata të aplikojnë për azil.

Artikulli i Die Welt nuk tregon se si BE ka mësuar qëllimet e njerëzve në Bjellorusi apo në rajonin kufitar.

BE-ja e konsideron situatën në kufirin polak si një operacion hibrid të Bjellorusisë që synon të ushtrojë presion mbi Bashkimin Europian për të hequr sanksionet e tij ndaj Minskut.

Trafikantët e qenieve njerëzore dhe linjat ajrore 

Sipas Die Welt, një dokument i BE-së thotë se trafikantët e qenieve njerëzore po i çojnë emigrantët përmes Polonisë me makina të marra me qira në Gjermani. Shumica e trafikantëve të qenieve njerëzore të kapur janë nga Lindja e Mesme dhe jetojnë në Gjermani. Mes të arrestuarve janë edhe persona që jetojnë në Holandë.

Sipas dokumentit, linja ajrore bjelloruse Belavia dhe linja ajrore turke Turkish Airlines po bashkëpunojnë për të transportuar emigrantë nga Stambolli në Minsk me 4-7 fluturime në javë. Emigrantët gjithashtu mbërrijnë në Bjellorusi nëpërmjet Dubait me fluturime ditore të operuara nga Fly Dubai. Sirian Cham Wing Airlines me sa duket po kryen fluturime çarter nga Damasku në Minsk.

Bjellorusia i ka transportuar emigrantët nga Minsku në kufirin polak.

Sipas Die Welt, një dokument i BE-së vlerëson se aeroporti rus Pskov pranë kufirit Estono-Letonez mund të bëhet një rrugë e re për trafikantët e qenieve njerëzore. Fluturimet mund të organizohen atje nga Bjellorusia, Turqia dhe Egjipti. Nga aeroporti, emigrantët mund të udhëtonin drejt BE-së përmes vendeve baltike.

Vitin e kaluar, irakianët ishin grupi i tretë më i madh i popullsisë në Finlandë. Sipas Statistikave të Finlandës pothuajse 15 mijë njerëz me prejardhje irakiane jetojnë në Finlandë.

Dokumenti i parë nga Die Welt u raportua fillimisht nga Helsingin Sanomat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: