Arrestohen 5 të akuzuar për terrorizëm. Ekstremistët e djathtë kapen me armë dhe eksplozivë

Pesë të rinj nën moshën 30 vjeç u mbajtën në paraburgim të premten nga gjykata e qarkut të Finlandës Jugperëndimore me dyshimin se po përgatiteshin për një sulm terrorist.

Të pestët u akuzuan të enjten në mbrëmje në Kankaanpää, një qytet i vogël me 12 mijë banorë, 53 km larg qytetit bregdetar të Porit.

Gjatë konferencës për shtyp të premten në mbrëmje, policia nuk pranoi të thoshte nëse të arrestuarit po planifikonin të sulmonin një komunitet të caktuar.

Policia tha se grupi nuk paraqet rrezik të madh nga grupi. Të pesë të dyshuarit janë nën moshën 30 vjeç dhe ndjekin një ideologji të ekstremit të djathtë të ndikuar nga idetë e “acceleration”, që promovojnë nxitjen e konflikteve ndër raciale përmes terrorizmit. përmbysjet sociale dhe krijimin e një shteti të etnisë së të bardhëve.

Kjo do të thotë se ata duan të nxisin kaos në shoqëri në mënyrë që të përshpejtojnë kolapsin e shoqërive perëndimore, duke përdorur dhunë ekstreme për të ndjekur qëllimet e tyre. Idetë e tyre janë përhapur në internet dhe vitet e fundit janë cituar nga disa prej autorëve të vrasjeve masive.

Të pestët u arrestuan të martën në mëngjes në një operacion të përbashkët që përfshinte policinë e Helsinkit dhe Byronë Kombëtare të Hetimit (KRP). Katër ishin në Kankaanpää dhe një në Tampere në kohën e arrestimit.

Policia sekuestroi armë, municione dhe kimikate që mund të përdoren për të bërë eksplozivë.

Shërbimi Informativ i Sigurisë Finlandeze (Supo) dhe Agjencia e Bashkimit Evropian për Bashkëpunim në Zbatimin e Ligjit (Europol) gjithashtu morën pjesë në hetim.

Të dyshuarit janë akuzuar se kishin për qëllim kryerjen e veprave terroriste dhe përgatitjeshin për një akt terrorist, sipas nenit 6 të kodit penal finlandez. Ata po hetohen edhe për krime të tjera, duke përfshirë veprat penale për mbajtjen e armëve të zjarrit dhe vjedhje të rënda.

Njëri nga të dyshuarit ishte dënuar më parë për vjedhje, ndërsa dy të tjerë janë akuzuar për sulme të dhunshme në të kaluarën.

Policia ka ndjekur lëvizjet e grupit gjatë viteve të fundit. Ata u vunë fillimisht nën radarin kur u dyshuan për një vepër të rëndë me armë zjarri në vitin 2019, pasi u zbulua se kishin në posedim armë zjarri, gëzhoja dhe eksplozivë të shumtë.

Sipas policisë, ky është rasti i parë i një vepre të dyshuar terroriste që përfshin ekstremin e djathtë në Finlandë.

Të dhënat nga Supo tregojnë se terrorizmi i ekstremit të djathtë është një kërcënim në rritje në të gjithë Evropën dhe ideologjia e lidhur me lëvizjen ka fituar popullaritet në Finlandë vitet e fundit.

“Ky është një shembull konkret i kërcënimit të rëndësishëm të paraqitur nga grupe të vogla të motivuara nga ideologjia e ekstremit të djathtë,” tha Eero Pietilä nga Supo në një konferencë për shtyp të premten.

Ai tha se policia nuk kishte zbuluar lidhje me grupe të tjera të ekstremit të djathtë dhe anëtarët nuk do të shiheshin në demonstrata, për shembull.

Leave a Reply

Your email address will not be published.