fbpx

Luftanija britanike viziton sot Helsinkin

Anija mbështetëse për zbarkimet e Marinës Mbretërore Britanike HMS Albion do të vizitojë Helsinkin nga 31 maj deri në 2 qershor, njoftoi sot Ambasada Britanike në Helsinki.

Qëllimi i vizitës është të forcojë bashkëpunimin e mbrojtjes midis vendeve dhe të paraqesë operacionet e HMS Albion në det para Marinës Finlandeze.

Kthimi i HMS Albion në Helsinki tregon lidhjet e ngushta të forcave tona të mbrojtjes. Mbretëria e Bashkuar është e përkushtuar të mbështesë partnerët e saj në Finlandë, vendet Nordike dhe vendet Balltike. Shpresojmë që ndërsa situata e koronavirusit të përmirësohet, ne do të jemi përsëri në gjendje të organizojmë ushtrime të përbashkëta brenda kornizës së JEF të udhëhequr nga Britanikët, thotë Nënkolonel Stephen Boyle, Këshilltar i Mbrojtjes i Ambasadës Britanike.

Para se të mbërrijë në Helsinki, anija do të kryejë një trajnim PASSEX me Brigadën Uusimaa, thotë Marina. Në qershor, HMS Albion do të marrë pjesë në stërvitjen vjetore Baltops (Operacionet Balltike) të aleancës ushtarake NATO, në të cilën Finlanda do të marrë pjesë gjithashtu si një vend partner.

Hera e fundit që anija vizitoi Finlandën ishte në vitin 2019 si pjesë e vizitës së Forcës së Përbashkët të Ekspeditës (JEF) në Detin Baltik. HMS Albionfilloi lundrimin në 2001 dhe ka një ekuipazh prej rreth 400 personash.

Nuk është një anije e zakonshme. Anija me gjerësi 176 metra dhe 28.9 metra peshon deri në 19,560 ton dhe është e aftë të lundrojë ne shpejtësi deri në 18 nyje (afërsisht 33 km / orë). HMS Albion është përshkruar si “thika zvicerane” e Marinës Mbretërore për performancën e saj të gjithanshme.

Anija është e armatosur me dy sisteme automatike të mbrojtjes nga raketat Phalanx CIWS, dy topa anti-ajrorë Oerlikon dhe disa mitraloza më të vegjël.

Porta e ngarkimit të anijes mund të strehojë kamionë, makineri dhe automjete uji, përveç të cilave ka rezerva emergjente për operacione ndihmëse, nga dyqanet e ushqimit te pompat e ujit. Në kuvertën e anijes mund të ulen njëkohësisht dy helikopterë të rëndë transporti Chinook mbi 30 metra të gjatë.

HMS Albion gjithashtu ka një lidhje me Finlandën, pasi anija ka motorë dhe helikë kryesorë dhe ndihmës të prodhuara nga kompania finlandeze Wärtsilä, të cilat janë pëlqyer nga Marina Detare Mbretërore.

– Motorët e Wärtsilä janë thelbi i anijes. Motorët kryesorë dhe ndihmës prodhojnë të gjithë energjinë elektrike të nevojshme për anijen, si dhe shtytjen e helikave. Motorët kanë provuar të jenë të besueshëm si në dimrin e Evropës Veriore ashtu edhe në të nxehtin e Ekuatorit në disa prej anijeve që ne përdorim, thotë Komandanti Daniel Peskett në një njoftim për shtyp.

Të gjithë anëtarët e ekuipazhit janë vaksinuar kundër koronavirusit dhe janë testuar para vizitës. Për shkak të kufizimeve, publiku nuk do të ketë qasje në anije këtë herë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: