Bildt: Kaos përpara! Bisedimet Biden – Putin rreth rendit të ri të sigurisë në Europë

Ish-kryeministri dhe ministri i Jashtëm suedez Carl Bildt është i zymtë për bisedimet e kësaj jave midis presidentit amerikan Joe Biden dhe presidentit rus Vladimir Putin për Ukrainën dhe situatën në Evropë.

– Kaos përpara! Synimi i presidentit amerikan për të diskutuar një rend të ndryshuar të sigurisë me Putinin ngre shqetësime serioze në Evropë, shkruan Bildt në Twitter.

– Dhe vetëm disa vende evropiane do të përfshihen përfundimisht. Kjo ndikon shumë në të gjitha vendet evropiane, vazhdon ai.

Carl Bidlt kujton, për shembull, të ashtuquajturin proces Meseberg në 2010 nën konfliktin e udhëhequr nga Gjermania BE-Rusi mbi Transnistrinë dhe “procesi Rusi-Korfuz” i OSBE-së pas luftës me Rusinë për sigurinë në Evropë. Bildt vëren se ka pasur procese të tjera.

– Tani ne mund të shohim më qartë procesin Biden në lidhje me idetë e Rusisë për një rend të ri sigurie për Evropën. Idetë janë, e kuptoj, të njëjta si më parë. Cili është rezultati përfundimtar?

Në muajt e fundit, Rusia ka mbledhur më shumë se 100, mijë trupa dhe një sasi të madhe pajisjesh pranë kufirit me Ukrainën. Shërbimet e inteligjencës në Ukrainë dhe Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar se Rusia po përgatitet për një sulm. Shumë ekspertë të respektuar civilë kanë vlerësuar gjithashtu se përgatitjet për sulmin janë reale.

Në të njëjtën kohë, retorika e Rusisë ndaj Ukrainës dhe NATO-s është intensifikuar dhe Rusia ka shprehur dëshirën e saj për të rinegociuar Rendin e Sigurisë Evropiane.

Presidenti Putin kohët e fundit u bëri thirrje Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj të NATO-s që të mos angazhohen për të mos zgjeruar më tej aleancën e mbrojtjes në lindje. Putin gjithashtu donte garanci se sistemet e armëve që kërcënojnë Rusinë nuk do të afroheshin pranë kufijve të vendit të tij.

Edhe pse propozimi rreth NATO-s është rrëzuar gjerësisht sepse në kundërshtim me idenë bazë të NATO-s dhe sovranitetin shtetëror të vendeve aspirante, Carl Bildt thotë se sistemi evropian i sigurisë është në tryezë në bisedimet midis presidentëve të Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë.

– Unë besoj se Putini tani e ka nisur lojën e tij finale me synime të forta në Ukrainë me besimin se ai mund të ushtrojë presion mbi Shtetet e Bashkuara për një marrëveshje të re për sigurinë evropiane, ndërsa Shtetet e Bashkuara i japin përparësi konkurrencës me Kinën. Tërheqja nga Afganistani ka një peshë në këtë situatë. Interpretimi i Putinit për Biden pas telefonatës mund të rezultojë të jetë një faktor përcaktues këtu, tha Bildt

Sipas informacioneve të publikuara nga Shtëpia e Bardhë dhe Kremlini për tefonatën, situata në Ukrainë pothuajse nuk ka përparuar në një debat dy orësh mes presidentëve.

Joe Biden është raportuar të ketë kërcënuar Rusinë me pasoja jashtëzakonisht të rënda ekonomike dhe veprime të tjera nëse Putin pushton Ukrainën dhe shpreson për lehtësim dhe një zgjidhje diplomatike.

Sipas një njoftimi të Kremlinit, Putin mbeti sfidues. Presidenti rus akuzoi NATO-n se po përpiqet të fitojë një terren në Ukrainë dhe të zhvillojë aftësitë ushtarake në kufijtë e Rusisë. Gjatë bisedimeve, Putin përsëriti thirrjen e tij për garanci të detyrueshme për të ndaluar zgjerimin e NATO-s.

Sido që të jetë, debati mes presidentëve është cilësuar si reciprok.

– Kjo ishte një bisedë e vërtetë. Nuk bëhej fjalë për mbajtje fjalimesh, tha për CNN Jake Sullivan, Këshilltar i Sigurisë Kombëtare në kabinetin e presidentit Joe Biden.

Sullivan zbuloi se Biden i kishte thënë Putinit në debat se Shtetet e Bashkuara tani nuk do të dështonin të bënin gjërat nga të cilat u përmbajtën në 2014, pasi Rusia goditi Krimenë dhe Ukrainën lindore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: