Lajmet Kryesore

Publikime

Finlandë
Artet

FINLANDIA surprizon me çmimet për non-fiction dhe letërsinë për fëmijë

Autorë të rinj dhe jo shumë të njohur kanë surprizuar me dy çmimet e tjera të Finlandias, që për fituesit, veç famës, do të thotë...

Shkroi dy romane dhe të dyja morën çmime. Finlandia në letërsi rifitohet nga Viikilä

Çmimi Finlandia për Fiction 2021 do t'i jepet shkrimtarit-dramaturgut Jukka Viikilä me veprën e tij "Pritja Qiellore" (Otava). Fituesi u zgjodh këtë vit nga regjisorja...

Në kryeqytet, korona-pass nëse shkon në teatër, koncerte, stadium dhe kishë

Teatri Kombëtar ka vendosur që të dielën, me datë 28 nëntor të prezantojë pasaportën e koronavirusit. Arsyeja për këtë është se kufizimet e normës së...

Dua Lipa do të këndojë në Helsinki. Të premten fillon shitja e biletave

Këngëtarja dhe kantautorja e klasit MEGA HIT POP, Dua Lipa, do të performojë në Hartwall Arena të Helsinkit më 23 qershor të vitit të ardhshëm....

Justin Bieber përfshin Helsinkin në turneun e tij

Justin Bieber njoftoi të hënën datat e reja për Turneun e tij Botëror të titulluar Justice (Drejtësi). Sipas njoftimit për shtyp, Bieber do të performojë...

Çmimi Finlandia përzgjodhi kandidatët fitues për letërsinë

Nga Artur Kopani Çmimi Finlandia përzgjodhi sot gjashtë kandidatët fitues për krijimitarinë letrare. Vetëm tre prej tyre kanë fituar me herët këtë trofe. Kandidatët për...